اولین بار با اصطلاح پیشگویی محقق کننده یا پیشگویی خود انجام یا پیشگویی کامبخش در کتاب خلق یا نفرت "دن نوریس" آشنا شدم. در تعریف آن آمده بود که آنگونه از پیش بینی است که وقتی اعلام شد، شرایطی را هم ایجاب می‌کند که باعث شود همان پیشگویی به حقیقت بپیوندد. به عنوان مثال در سال ۱۹۲۹ در  آمریکا بحران مالی پیش آمد و شایعه شد که بانک‌ها ورشکست خواهند شد. به همین دلیل مردم به بانک‌ها هجوم بردند و پول‌های خود را بیرون کشیدند. همین موضوع باعث ورشکستگی بانک‌ها شد. اصلا چرا راه دوری برویم اگر فیلم یتیم خانه ایران را مشاهده کرده باشید ملاحظه خواهید کرد پخش شایعه خشکسالی و قحطی منجر به قحطی واقعی شد. شایعه قحطی باعث شد مردم به بازار هجوم ببرند و بازار بعد از مدتی دچار قحطی واقعی شود. چیزی که هنوز که هنوز است در جامعه ما وجود دارد و یک شایعه می‌تواند بازار ارز ما و تورم در کشور را زیر و رو کند.

این پیش‌بینی و پیشگویی را جامعه‌شناسی به نام روبرت کینگ مرتون (Robert King Merton) وارد ادبیات علوم اجتماعی کرد. در بیان این موضوع مرتون عنوان نموده است این پیشگویی

ادامه مطلب

استاد عزیزم تو را به خاطر خاطره‌ها دوست می‌دارم، به خاطر نابودی توهم و خیال

پیشگویی محقق کننده یا پیشگویی خود انجام (Self-fulfilling prophecy)

واکنش عمیق جامعه به رخدادها

پیشگویی ,شایعه ,قحطی ,بازار ,باعث ,بانک‌ها ,یا پیشگویی ,خود انجام ,که هنوز ,قحطی واقعی ,کننده یا

مشخصات

تبلیغات

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

دانلود آهنگ ریمیکس جدید شاد برای رقص و عروسی خاطرات یک عدد الکی شاد! کیف کمری ورزشی دفتر چاپ و تبلیغات هرمان شرکت ایمن سبز | تامین کننده و وارد کننده مواد اولیه شیمیایی تشریفات و خدمات مجالس صبور | برگزاری مراسم عروسی و نامزدی البته که این تمام من نیست کافه انتخابات کرمان امام زمان آمدنی نیست، آوردنی است وبلاگ شخصی دکتر علی خداپرست